Słonawy Młyn


Słonawy Młyn to ciekawe miejsce o bogatej historii, usytuowane w zachodniej Polsce, w obrębie miasta Oborniki. Leży nad rzeką Wełną, co czyni je atrakcyjnym zarówno z punktu widzenia krajobrazowego, jak i historycznego. Znajduje się tuż na północ od tętniącego życiem centrum miasta, w rejonie ulicy Chłopskiej.

Warto zwrócić uwagę, że do 1926 roku Słonawy Młyn funkcjonowały jako odrębna miejscowość, co dodaje charakteru tej lokalizacji. Obecnie jest to część większej aglomeracji, ale nadal zachowuje swój unikalny klimat oraz atrakcyjność dla turystów i mieszkańców.

Historia

Miejscowość Słonawy Młyn ma długą i bogatą historię, sięgającą roku 1459, kiedy to była wzmiankowana w zapisach jako posiadłość wójtów Obornik. Osiedle to zyskało na znaczeniu dzięki młynowi, który był napędzany wodami Wełny. Na początku XIX wieku, młyn przeszedł pod kontrolę władz pruskich, a później stał się własnością niemieckich rodzin Busów oraz Dittmarów. W drugiej połowie XIX wieku właścicielami terenu zostali Dahlmannowie, którzy w 1884 roku postanowili na fundamentach wcześniejszego obiektu wznieść nowy młyn zbożowy.

Młyn ten był systematycznie rozbudowywany aż do 1908 roku, kiedy to otrzymał nazwę „Słonawy” (niem. Słonawy Mühle), stając się istotnym zakładem przetwórczym pod kierownictwem Eduarda Dahlmanna. Warto zauważyć, że Słonawy Młyn stanowił dawny obszar dworski w powiecie obornickim, który od 1919 roku wchodził w skład województwa poznańskiego. Z kolei 1 marca 1926 roku miejscowość ta została włączona w granice Obornik.

Po II wojnie światowej młyn został upaństwowiony i trafił pod zarząd przedsiębiorstwa Państwowe Zakłady Zbożowe w Szamotułach, które dbało o jego funkcjonowanie aż do upadłości w latach 90. XX wieku. Dziś ten zabytkowy obiekt jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, a w jego okolicy można znaleźć rezerwat przyrody Słonawy, który dodatkowo podkreśla walory środowiskowe tej urokliwej lokalizacji.

Przypisy

  1. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30.09.1921 r. i innych źródeł urzędowych. Województwo poznańskie
  2. Młyn Słonawy (1884-1908)
  3. Slonawy-Mühle
  4. Dz.U. z 1926 r. nr 20, poz. 125

Oceń: Słonawy Młyn

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24