Rezerwat przyrody Słonawy


Rezerwat przyrody Słonawy to wyjątkowy obszar chroniony, którego utworzenie miało miejsce w 1957 roku. Ten ścisły wodny rezerwat przyrody rozciąga się wzdłuż rzeki Wełny, oferując nie tylko piękne widoki, ale także bogactwo fauny i flory wodnej.

Cały teren rezerwatu znajduje się na obszarze miasta Oborniki, które leży w województwie wielkopolskim. Jest to miejsce o ogromnym znaczeniu ekologicznym, wyjątkowym zarówno pod względem bioróżnorodności, jak i ochrony zasobów naturalnych.

Co więcej, Słonawy stanowią jeden z dwóch rezerwatów ichtiologicznych działających w Polsce, co podkreśla jego istotną rolę w ochronie ryb i ich ekosystemów wodnych.

Zasięg

Rezerwat obejmuje obszar o wielkości 3,05 hektara. W jego zasięgu znajduje się blisko kilometrowy fragment rzeki Wełny, który rozciąga się od młyna Dahlmanna (Słonawym Młynie) w Obornikach aż po ujście do Warty. Dodatkowo rezerwat posiada pas gruntów nadbrzeżnych, którego szerokość wynosi 3 metry.

Warto zaznaczyć, że pierwotnie obejmował on także odcinek Warty, sięgający po 100 metrów w obie strony od ujścia Wełny do środka nurtu. Jednak w wyniku zarządzenia z 2018 roku, granice rezerwatu zostały zmienione i wody te nie są już jego częścią.

Przyroda

Rezerwat ten został stworzony w celu ochrony niezwykle ważnych tarlisk ryb, które znajdują się w dorzeczu Warty. W jego wodach można spotkać pstrąga, łososia, troć, certę, brzany, klenia oraz lipienia. Co więcej, miejsce to chroni jedyną w Wielkopolsce populację głowacza białopłetwego, który zamieszkuje okolice ujścia Wełny do Warty.

W rezerwacie występuje wiele gatunków kiełży, a także inne ryby, takie jak boleń, jelec oraz koza pospolita. Warto dodać, że w 1951 roku w pobliżu ujścia Wełny złowiono ostatniego jesiotra w Warcie, co podkreśla unikalność tego miejsca.

Fauna rezerwatu to nie tylko ryby, lecz również różnorodne owady. Wśród nich można wymienić świteziankę błyszczącą, łatczyn brodawnik, gnojka wytrwałego, kowala bezskrzydłego, biedronkę mączniakówkę, omomiłka szarego, rusałkę kratkowiec oraz lśniaka szmaragdkowego. Te gatunki przyczyniają się do bogactwa ekologicznego tego obszaru.

Również ptaki znalazły swój dom w tym rezerwacie. Wśród interesujących gatunków znajdują się zimorodek, remiz, słowik szary i dzięcioł zielony. Ich obecność zwiększa atrakcyjność rezerwatu i przyciąga miłośników ornitologii.

Flora rezerwatu jest równie imponująca. Najciekawsze gatunki, które można tu spotkać, to łączeń baldaszkowy, harbuźnik, bluszczyk kurdybanek, żmijowce, podbiały, chabry oraz fiołki. Co więcej, rosną tu także ukryte pod ochroną gatunki purchawek, co podkreśla znaczenie ochrony tej unikalnej przyrody.

Przypisy

  1. Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 11.04.2018 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Słonawy”. [w:] Dz. Urz. Województwa Wielkopolskiego poz. 3543 [on-line]. [dostęp 24.01.2019 r.]
  2. a b c d Rejestr rezerwatów przyrody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. [dostęp 24.01.2019 r.]
  3. a b c d Rezerwat przyrody Słonawy. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 24.01.2019 r.]
  4. Powiat obornicki, mapa 1:80.000 (z treścią turystyczną), Top Mapa, Poznań, 2013, ISBN 978-83-7445-037-9
  5. praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992, s.247, ISBN 83-01-10630-1
  6. a b Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 06.03.1957 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1957 r. nr 27, poz. 186)

Oceń: Rezerwat przyrody Słonawy

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:24