Wanda Kaczmarek


Wanda Kaczmarek, urodzona 10 lutego 1931 roku w Obornikach, a zmarła 4 lipca 2014 roku w Poznaniu, była wybitną postacią w dziedzinie mikrobiologii rolniczej oraz ekologii gleby.

Jej prace przyczyniły się do znacznego rozwoju wiedzy na temat mikroorganizmów w glebie oraz ich wpływu na środowisko naturalne.

Życiorys

Wanda Kaczmarek była córką Jana Weymana, który pełnił rolę urzędnika skarbowego, oraz Heleny z domu Geib. Jej życie zostało na zawsze zmienione, gdy w listopadzie 1939 roku, wraz z rodziną, została wysiedlona przez niemieckich nazistów z Obornik. W chwili deportacji Wanda miała zaledwie osiem lat, ponieważ ukończyła wtedy tylko dwie klasy szkoły podstawowej. Po wysiedleniu osiedli w Wierzbiu, pobliskiej miejscowości Miechowa, gdzie kontynuowała edukację, kończąc szkołę powszechną oraz uczestnicząc w tajnych kursach gimnazjalnych.

Po zakończeniu II wojny światowej wróciła do Obornik, gdzie podjęła naukę w lokalnym liceum ogólnokształcącym. Następnie kontynuowała swoją naukę w Poznaniu, gdzie w 1950 roku ukończyła Liceum Dąbrówki. W październiku 1951 roku zainaugurowała studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego, a w październiku 1955 roku osiągnęła ważny moment w swoim życiu, zdając egzamin dyplomowy.

Wkrótce po ukończeniu studiów, Wanda rozpoczęła pracę w Stacji Selekcji Roślin w Straszkówku, a potem w Stacji Oceny Nasion PGR Szreniawa oraz Ośrodku Doświadczalnym Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu. W 1966 roku, podejmując nowe wyzwanie, została asystentem w Katedrze Mikrobiologii Rolniczej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, gdzie pracowała pod opieką znakomitych profesorów, Karola Zodrowa oraz Julii Gołębiowskiej. W 1971 roku uzyskała tytuł doktora, a w 1979 roku habilitowała się na podstawie swojej pracy zatytułowanej „Biomasa i produktywność drobnoustrojów w glebie”.

Wanda Kaczmarek została profesorem nadzwyczajnym 20 lipca 1990 roku. Po wielu latach owocnej pracy zawodowej, w 2001 roku przeszła na zasłużoną emeryturę. Niestety, jej życie zakończyło się w 2014 roku, a pożegnano ją 10 lipca tego samego roku na cmentarzu przy ul. Jasna Rola w Poznaniu.

Zainteresowania i osiągnięcia

W swoim dorobku Wanda Kaczmarek w szczególności angażowała się w badania z zakresu mikrobiologii rolniczej oraz ekologii gleby, a jej pasja koncentrowała się na ekologii mikroorganizmów glebowych. Podczas swojej kariery prowadziła różnorodne badania, które obejmowały:

  • wpływ substancji organicznej na proces nitryfikacji,
  • przepływ substancji organicznej przez ciała drobnoustrojów glebowych,
  • wielość aspektów związanych z zawartością ATP w organizmach glebowych,
  • zdolność drobnoustrojów glebowych do resyntezy,
  • oddziaływanie czynników środowiskowych na wytwarzanie się biomasy drobnoustrojów w glebie,
  • wpływ intensywnego nawożenia na mikroorganizmy glebowe.

W 1998 roku opublikowała swoją istotną monografię zatytułowaną Allelopatia.

Na swoim koncie Kaczmarek ma ogółem 97 prac naukowych, a także wydała kilka skryptów przeznaczonych do ćwiczeń z mikrobiologii. W swojej pracy akademickiej aktywnie uczestniczyła jako członkini Rady Pedagogicznej na Wydziale Rolniczym UAM.

Dodatkowo była zaangażowana w działalność Polskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana Medalem KEN oraz zespołową nagrodą sekretarza PAN.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Wanda Kaczmarek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.12.2022 r.]
  2. a b c d Grażyna Durska, Wspomnienie o prof. dr hab. Wandzie Kaczmarek w pierwszą rocznicę śmierci, w: Wieści Akademickie, nr 7-8/2015, wyd. AR Poznań, s. 18-19.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Marcin Ignaczak | Andrzej Zydorczak

Oceń: Wanda Kaczmarek

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:21