Marcin Ignaczak


Marcin Ignaczak to polski archeolog o uznanym dorobku naukowym, który związał swoje życie zawodowe z badaniami epoki brązu oraz wczesnej epoce żelaza. Urodził się 18 grudnia 1972 roku w Obornikach, a jego kariera akademicka jest pełna osiągnięć i ważnych ról, które pełnił na polskich uczelniach.

Obecnie jest profesorem na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełni tam funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój przyszłych pokoleń archeologów. W latach 2016–2019 pełnił również rolę wicedyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Archeologii UAM, co potwierdza jego znaczącą obecność w strukturach akademickich.

Stopień doktora uzyskał w 2000 roku po obronie pracy zatytułowanej Geneza kultury łużyckiej w strefie Kujaw, pod opieką promotorską prof. Aleksandry Cofty-Broniewskiej. Sukces ten otworzył mu drogę do dalszych badań, które zaowocowały habilitacją w 2016 roku. Jego praca habilitacyjna nosiła tytuł Społeczeństwa Niżu Polskiego i lasostepu ukraińskiego w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, co świadczy o jego gruntownej wiedzy w dziedzinie archeologii oraz społecznych struktur z czasów prehistorycznych.

Przypisy

  1. Społeczeństwa Niżu Polskiego i lasostepu ukraińskiego w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.03.2020 r.]
  2. Geneza kultury łużyckiej w strefie Kujaw w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.03.2020 r.]
  3. Struktura organizacyjna Wydziału Archeologii UAM. [dostęp 20.03.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Andrzej Zydorczak | Wanda Kaczmarek

Oceń: Marcin Ignaczak

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:21