Oborniki upamiętniają 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego


W Obornikach moment 13 grudnia 2024 roku będzie znaczący dla lokalnej społeczności, gdyż przypadnie 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji, na ulicach miasta pojawiły się flagi, które mają na celu uczczenie pamięci bohaterów związanych z ruchem Solidarności. Wydarzenia tamtych lat przypominają o odwadze wielu obywateli, którzy sprzeciwili się komunistycznym rządom. Mieszkańcy lokalnie wspierali inicjatywy związkowe, budując jednocześnie silne struktury opozycyjne.

13 grudnia 1981 roku Polski rząd wprowadził stan wojenny, mając na celu stłumienie rosnącego ruchu „Solidarność”. Na ulicach kraju rozlokowano 70 tysięcy funkcjonariuszy ZOMO, którzy zaczęli aresztować działaczy związku. W Obornikach, podobnie jak w innych miastach, ludzie organizowali się w komitety, co miało na celu wsparcie protestów oraz działania związków zawodowych. Zdarzenia z 1980 roku zainspirowały tworzenie komitetów Solidarności w miejscowych zakładach pracy, takich jak Fabryka Mebli czy Zakłady Mięsne.

Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność Miasta i Gminy Oborniki powstał w 1980 roku przy Kombinacie Metalplast. Jego przewodniczącym był Zbigniew Piasecki, którego mieszkanie stało się miejscem ważnych spotkań oraz planowania działań. Do komitetu dołączyli również inni lokalni liderzy, tacy jak Błażej Stasiak i Julian Kubiak. W wyniku represji brutalnie zwalczano działania niezależnych komitetów. Po wprowadzeniu stanu wojennego, Piasecki i Kubiak zostali aresztowani, co nie osłabiło wsparcia dla nich ze strony lokalnej społeczności. Mieszkańcy angażowali się w pomoc dla internowanych, zbierając fundusze i dostarczając im różne artykuły w trudno dostępnych czasach.

Źródło: Urząd Miasta Oborniki


Oceń: Oborniki upamiętniają 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:15


Zobacz Także